آمادگی كلیسای یونانی برای همکاری با علمای شیعه ایران

[ad_1]

رایزن فرهنگی ایران در آتن با دمساکینوس، متروپل منطقه «دی دی موتیخوس» یونان دیدار و درباره همکاری‌های اندیشمندان و رهبران حوزه دینی گفت‌وگو کرد.

به گزارش «شيعه نيوز»، رایزن فرهنگی كشورمان در این دیدار با اشاره به نقش مهم ادیان الهی در تاریخ جامعه بشری، گفت: مذاهب توحیدی، نقش مهمی در ترویج ارزش‌های والای الهی و انسانی، ایجاد صلح و تکامل اخلاق در جامعه  ایفا کرده‌اند و در واقع ادیان توحیدی برای ایجاد عدالت بر اساس زندگی مسالمت‌آمیز همه انسان‌ها آمده‌اند، بنابراین وظیفه اندیشمندان و رهبران دینی در عصر حاضر بسیار مهم و سنگین است و با خیرخواهی و اقدام به موقع و روشنگری می‌توان جلوی خیلی از مشکلات بشر امروز را گرفت.

علی‌محمد حلمی در ادامه با اشاره به اوضاع در جهان به ویژه حمایت برخی قدرت‌ها و دولت‌ها از اقدامات گروه‌های افراطی در منطقه خاورمیانه علیه انسان‌های بیگناه، افزود: گروه‌های افراطی متأسفانه طی چند سال اخیر دست به جنایات وحشتناکی زده‌اند و متأسفانه این اقدامات خود را با نام دین انجام می‌دهند و بدین ترتیب تنفر و دین‌گریزی را در جامعه امروز رواج می‌دهند.

وی همچنین با اشاره به ضرورت توسعه همکاری‌های اندیشمندان حوزه دین نیز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربه خوبی در تعامل با پیروان دیگر ادیان و برگزاری گفت‌وگوهای بینادینی دارد و ما آماده توسعه همکاری‌های خود با کلیسای ارتدکس و دانشگاه‌های یونان هستیم.
ماروپل دمسکینوس هم در سخنان خود ضمن قدردانی از حضور رایزنی فرهنگی کشورمان در محل متروپلیس شهر دی دی متیخوس، گفت: ما به عنوان کلیسای ارتدکس یونان آمادگی کامل همکاری با روحانیون و اندیشمندان ایرانی حوزه دین را داریم و از این امر استقبال می‌کنیم.

وی سپس با اشاره به روند اوضاع سیاسی و سوءاستفاده از نام مذهب در برخی كشورها اظهار كرد: در طول تاریخ مسیحیان ارتدکس با مسلمانان زندگی مسالمت‌آمیزی داشته‌اند و این در واقع سنتی زیبا برگرفته از تعلیمات مذاهب توحیدی است.
متروپل منطقه دی دی موتیخوس یونان همچنین گفت: ما با برادران مسلمان خود در این منطقه همکاری‌های خوبی داریم و حتی رابطه ما به حدی دوستانه است که گاهی به بحث اعتقادی نیز می‌پردازیم.

وی با تأكید بر اینكه همبستگی مسیحیان و مسلمانان را ارج می‌نهیم، افزود: از هرگونه توسعه همکاری‌های سازنده در حوزه دینی با اندیشمندان ایرانی و شیعه استقبال می‌كنیم. جامعه مسیحی و مسلمان این منطقه در کنار هم به صورت صلح‌آمیزی زندگی می‌كنند و از سرمایه و نعمت‌های منطقه بهره‌مند می‌شوند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *